Vücutcunun Diyeti

Barı ve onlarca ağırlığı kaldırmak için hesap makinesine, tablolara ve tartılara gerek yok; tek ihtiyacınız olan gün boyunca yiyeceğiniz doğru türdeki yiyecekleri yeme isteği.

İşte her şey ortada. İstediğiniz kadar hesaplamalarda ve makrobesin oranları üzerinde oynayabilirsiniz.  Her öğününüzü özenle planlayabilirsiniz, son kalorisine kadar yiyebilirsiniz. Her öğünü ölçebilir, oranlayabilir, tek tek sayabilir, bu işi besinden ziyade matematiğe dönüştürebilirsiniz.  Ancak IFBB’nin profesyonel ve hırslı powerlifter’ı Johnnie Jackson sezon dışı dönemini tek basit bir felsefeyle geçiriyor: “Sadece yemek yemek

Yaklaşım, vücutların yalnızca katı estetik standartlarla değerlendirildiği demir kilisesinden aforoz edilmeye sebep gibi görünse de, hedeflerinizi düşündüğünüzde çok mantıklı geliyor. Sezon dışı dönemde normal güçte olmak istersiniz, yarışma anındaki güçte değil. Tamamen iri yarı olmak istersiniz, bölgesel ayrıntılara gerek yoktur. Büyük kaslar önemli ölçüdeki kilolar sonucu ortaya çıkar.  Ama çok büyük bir ağırlığı kaldırmak istiyorsanız (bkz. Sayfa 84 Powerbuilding ile Güçlenin) çok iştahlı olmanız gerekiyor.  Gerekmeyecek olan çok sıkı hesaplamalar. Birkaç ana noktalara bağlı kalarak, çalışma için gerekli tüm enerjiyi alabilir, kendinizi her zamankinden daha fazla güç kazanacak konuma getirebilirsiniz. Sıkı vücutçunun diyetinden çok güç üzerine çalışan bir vücutçunun diyetine bağlı kalan Johnnie “Sezon dışı dönemde kalorileri pek saymıyorum” diyor. “Biliyorum, bu vücut geliştirme dünyasında bir günah ama yaptığın ağırlık kaldırma işini destekleyebilmek için depoda yeterli miktarda yakıta ihtiyacınız var. Ayrıca kalori yetersizliği olup olmadığını da çok kolay fark edebiliyorsunuz.” Nasıl? Maalesef, bir ağırlık barını göğsünüzün üzerinden kaldıramadığınız zaman. Johnnie “Yalnızca tutarlı olmanız ve kaslarınızı zamanla güçlenebilmesini sağlayan yiyeceklerle beslemelisiniz” diyor. “Bu kabaca çizilmiş ana hatlar sizi daha güçlü ve sıkı yapmak, dayanıklılığınızı en hızlı şekilde artırmak için tasarlanmıştır.”  İşte size daha güçlü olmanız için Johnnie’den kesinlikle işe yarayan yemek ipuçları.

KALORİDE NE ?

Bazı profesyoneller, aşırı kalorili diyetleri, günde 7,000 kaloriye kadar çıkan güzel hazırlanmış öğün planlarını savunuyor. Ama çalışmaları bu büyük ölçüdeki tüketime denk değilse, yarışma zamanı geldiğinde ekstra vücut yağlarından kurtulmak için çok çalışmak zorunda kalacaklardır.  Bazıları da önlerine gelen her şeyi yemelerini yani vücut yağları için bir kaçınılmaz bir yaklaşımı öneriyor.  Johnnie her öğünde mümkün olduğunca yararlı kalori almayı seviyor.  “Vücudumun kullanabileceği şeyleri yiyorum” diyor Johnnie, ancak güç kazanmak istiyorsanız fiziğinize yönelik endişelerinizi bir kenara atmanızı tavsiye ediyor. “Ağırlık kaldırırken ve güç kazanırken, kaldırdığınız ağırlıkları desteklemek üzere mümkün olduğunca çok kalori almanız gerekecektir.” diyor.  “Amacınız, güç kazanmaksa, zayıf görünme düşüncesini camdan atmak zorundasınız. İkisi aynı anda mümkün değildir.  Hem muhteşem görünüp hem güçlü olan birkaç çılgın var ama genelde ikisini de başarmaya çalışmak için kendinizi üzmeyin.”

MAKRO-YÖNETİM

Kendisine makrobesin oranları hakkında sorulan sorulardan kaçınan Johnnie, bu düşüncenin kendi sınırlarını aşmak isteyen kişilerde kafa karışıklığına neden olabileceğini söylüyor.  Ama ısrar edince, 50:40:10 şeklindeki karbonhidrat-protein-yağ oranının makul olduğunu söylüyor.  Johnnie’nin mutfağında bir yiyecek tartısı var mı? Tabii ki var, ancak bu tartı sezon dışı dönemde çoğunlukla tozlanmaktan başka bir şeye yaramıyor. “Her gün örneğin 350 gr et gibi belirli yemeklerim oluyor. Ama genellikle tartmıyorum.  Sizin de tartmamanız gerektiğine inanıyorum. Aşağı yukarı belirlediğiniz bu orana sadık kalırsanız, çok mu yiyorsunuz az mı, bir fikir sahibi olabilirsiniz.  Ayrıca, bir kere ölçtükten sonra, daha sonraki porsiyonları göz kararı ayarlayabiliyor olmalısınız.” Ayrıca, oranın sizde ne işe yaradığı konusunda emin değilseniz spor salonundaki seanslarınızı bir gösterge olarak değerlendirebileceğinizi ekliyor sözlerine.  “Eğer güçlü hissediyorsanız, tam olmanız gereken yerdesiniz demektir.  Ama epey çabalıyorsanız, bir düzenlemeye gitmeniz gerekebilir ve değişikliği, toparlanmak için daha çok protein ya da enerji için daha çok karbonhidrat şeklinde yapabilirsiniz.”

 

GÜÇ ÇİZELGESİ

Genellikle, vücutçular her 2-3 saatte bir protein açısından biraz daha zengin yiyecekler yer.  Sezon dışı dönemde Johnnie, bu hızı biraz daha yavaşlatmayı ve bu yemeklerin bileşenlerini değiştirmeyi tavsiye ediyor.  “Bir oturmada olabildiğince çok yemek yemeye çalışıyorum ama her 2-3 saatte bir yemek yerine 3-4 saatte bir yemeyi tercih ediyorum. Genellikle bu yiyecekler (yarışma öncesi döneme oranla) daha yağlı ve karbonhidrat açısından daha zengin oluyor, böylece vücudunuzun bunları yakması daha uzun sürüyor.”

YİYECEK PROFİLİ

Daha iyi görünmek isteyen erkekler için pek çok yiyecek yılın büyük kısmında korkutucudur.  Beyaz patatesler? Unut gitsin. Kırmızı et? Çok yağlı. Ama amacınız güç kazanmaksa, tavuk, sebze ve protein içekleri gibi daha geleneksel vücutçu yiyeceklerinin yanı sıra etten de patatesten de besininizi almanız gerekiyor. “Güç vücutçularının yemekleri, çok fazla yiyecekten oluşur ama bu yiyecekler vücudunuzun işleyebileceği ve kullanabileceği yiyecek kaynakları olmalıdır,” diyor Johnnie. “McDonald’s değil pizza değil; başka doymuş yağlar içeren yiyecekler de var.  Vücudunuzun ihtiyacı olan yiyecektir. Vücudunuz bu yiyecekleri işleyip ekstra yağları depolamayabilir.  Johnnie’nin diyeti pek çok kırmızı et, patates, yumurta, sebze, meyve, protein tozu ve yulaf içeriyor. Yarışmaya hazırlanırkenki karbonhidrattan yoksun o dönemle kıyaslandığında bu konsept daha kolaymış gibi görünüyor, ancak insanların yetersiz kaldığı anlar güçleri için ne kadar özgürce yedikleriyle telafi edilebilir.  “Bazı insanlar bütün gün gayet iyi yiyor, sonra eve gidip bir şişe şarap içip cheesecake yiyor. Sonra da neden işe yaramadığını neden güçlü olamadıklarını düşünüyorlar. Unutmayın, her öğününüz bir sonraki çalışmanız için size güç verir ve bir öncekinden sonra kendinizi toparlamanıza yardımcı olur.”

SÜREKLİLİK İŞE YARIYOR.

Bu tür sadece güç çalışmanın doğası, zor, ağır ve yoğundur. Ertesi gün spor salonuna gitmek istememenizi sağlayacak kadar yorar sizi. Ama çoğu yine de gider.  Gelişme kaydettikleri sürece, istedikleri çalışma programına bağlı kalabilirler. Yemek yemek farklı ve oldukça zahmetli bir iştir.  Zayıflamak için yerken olduğu gibi, güç kazanmak için de yerken de bir süreklilik gereklidir.  “Sadece deli gibi çalışmayın, yiyeceklerinizle de tutarlı olun,” diyor Johnnie. Metabolizmanızın çalışmasına yardımcı olacaktır. Çalışmanız ve beslenmeniz konusunda tutarlı olduğunuz sürece, aldığınız kalorinin gerçekten bir zararı yoktur.  Vücudunuz bu kalorileri yakacaktır, bana güvenin.”

SÜRECE UYUN

Bir erkeğin, şovdan “dört hafta” önce muazzam fotoğraflarını gördünüz mü hiç? Sahnede öylece durup elinde su tutarkenki halinde başka?  Sorun neydi? Son dakikada yapılan yanlış bir hesap, ilk altı ve son altı arasındaki farklılığa neden olacak atılan küçük bir yanlış adım ihtimaller arasında. İyi vücutçular bundan ders çıkarırlar ve bir dahaki sefere daha iyisini yaparlar.  Aynısı güç çalışanlar için de geçerli. Bazı temel ilkeler ağırlık kaldıranların hepsi için geçerli olsa da, kazanımlarınızı zaman içerisinde en süt seviyeye getirmek için küçük değişiklikler illa ki gerekecektir.  “Bu bir öğrenme sürecidir,” diyor Johnnie. “Hangi yiyeceklerin vücudunuza iyi geldiğini öğreniyorsunuz. Bu belirli bir süre boyunca öğreniliyor.  Beyaz patateslerin vücudunuza iyi gelip gelmediğini öğreniyorsunuz.  Ne olup bittiğini anlamak yalnızca biraz zaman alıyor. Ama bu söylenenleri takip etmek güç kazanımınız için iyi bir sistem kurmanıza yardımcı olacaktır.”

KAÇAMAKLAR

Amacınız zayıflamak ise, normalde uzak durmak istediğiniz ıvır zıvırlara, lezzetli zaaflara ne kadar sıklıkta yenik düşebileceğiniz genelde ciddi bir tartışma konusudur.  Kimisi asla yapmamanız gerektiğini söyler; siz bir vücutçusunuz ve hiç kimse size bunun kolay olacağını söylemedi. İşin aslı, haftada birkaç kez yenen kalorisi hesaplanmış yüksek doyuruculuktaki yemekler metabolizmanızın iyi çalışmasını sağlarken gücünüzün ve enerjinizin de en üst düzeyde kalmasını sağlar. Bu kaçamak yiyeceklerden hafta iki kez yemek normaldir,” diyor. “Özellikle powerlifting yapmaya hazırlanıyorsam öyle yapıyorum.”  Eşim ve ben haftada bir kez yemeğe çıkıyoruz.  Genellikle Texas Land & Cattle’da yiyoruz. Bir biftek ve soslu patates alıyorum. Daha sonra da genellikle Salı akşamları pizza gecesi yapacağız. Yediğiniz ıvır zıvırlardan önce ve sonra nasıl çalıştığınız vücudunuzda ne kadar ekstra su bulundurduğunuzu belirleyebilir ama hepsi bu. Yoğun bir çalışmayla kısa sürede atabilirsiniz, bu yüzden genellikle planlı bir kaçamak yemek uzun süreli bir etki yaratmayacaktır”  Güç konusunda büyük kazanımlar elde etmek için hem spor salonunda hem dışında farklı şeyler yapmanız gerekmektedir. Spor salonunda, aldığınız her bir enerjiyi haftalık ilerlemeniz için sarf etmeli, her defasında daha fazla ağırlık kaldırmalı ve bahaneler üretmemelisiniz.  Spor salonunda ayrıldığınızdaysa, başka bir öykü başlıyor.  Bu öykü, zorla ve bıkmadan ne yediklerine dikkat eden, fiziklerine odaklanmış kişilerin içgüdülerine aykırı bir öykü gibidir. Güç için yemek yediğinizde insanların düşündüğünden daha az bilimsellik girer işin içine.  Tüketiminizi insani boyutlardaki bir kıvama getirebilirseniz ve bu aperatif tarzı yiyeceklerden uzak durabilirseniz, oldukça büyük ölçüde güç kazanabilirsiniz ve bunu karmaşık denklemlere, tam ölçülere, yemek gurularının sizi kandırmalarına gerek kalmadan yapabilirsiniz. Doğru ve yeterli derecede yerseniz güçlenirsiniz.   Ayrıntılara geçmek üzere çalışmalarınızı artırmaya başlayacağınız zaman geldiğinde, uğraşmak zorunda kalacağınız daha çok kasınız ve çok daha fazla gücünüz olacak.  O yüzden, şimdilik sadece yiyin. Bu kadar basit.​